Uważność w sieci

Odcinek 1: Phishing

Każdy z nas codziennie wyraża w Internecie mnóstwo zgód, instaluje różne aplikacje czy otrzymuje podejrzane maile i dziwnie wyglądające linki. Komu z nas nie wyświetliła się strona z informacją, że wygraliśmy na loterii wielkie pieniądze? Za każdym z tych działań może kryć się złodziej. W pierwszym odcinku porozmawiamy o phishingu, przestępstwie polegającym na wykradzeniu przez oszusta naszych danych, a następnie wykorzystaniu ich do dostępu do naszych maili, portali społecznościowych czy kont bankowych.

Odcinek 2: Hejt i mowa nienawiści

W Internecie panuje wolność słowa. Każdy z nas może sprzed ekranu wypowiedzieć się o polityce, filmie, modzie, sporcie, muzyce czy życiu innych ludzi. Mamy możliwość umieszczania opinii pozytywnych, neutralnych, a także negatywnych. No bo skoro nam się coś nie podoba, to czemu mamy tego nie skrytykować? Wielu z nas jednak mocno się w tej krytyce zapomina i ubliża innym, ośmiesza ich, poniża czy nęka. Rozmawiając z panem Jakubem próbowaliśmy dowiedzieć się, kiedy kończy się krytyka, a zaczyna hejt i mowa nienawiści.

Odcinek 3: Ochrona wizerunku

Zdecydowana większość z nas dba o dobra, które posiada: zamykamy domy, pierzemy ubrania, czyścimy buty, kupujemy etui i szkła hartowane do telefonów, a zebrane pieniądze chowamy głęboko. Pilnujemy, żeby ważne dla nas rzeczy nie uległy zużyciu czy zniszczeniu. To bardzo dobra cecha. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jedną z najcenniejszych rzeczy, które mamy jest nasz wizerunek. A o niego dbamy dużo słabiej niż o ubrania czy telefony.

Odcinek 4: Bezpieczeństwo i anonimowość

Internet daje nam anonimowość. Dzięki temu pod wymyślonymi nickami możemy uczestniczyć w rozmowach na różnych forach bez strachu o to, że ktoś pozna nasze pasje czy opinie. Podając nieprawdziwe dane możemy bez obawy przed oceną publikować naszą twórczość. Podobnie sprawa wygląda z portalami społeczościowymi…w końcu nie musimy chcieć, żeby nasze wpisy i zdjęcia śledzili rodzice, nauczyciele czy znajomi, za którymi nie przepadamy. Z drugiej strony trudno bronić się przed wyśmiewaniem i obelgami ludzi z nierzeczywistych kont. Trudno też złapać ich i wyciągać w stosunku do nich konsekwencje. Ale czy na pewno? Czy tak naprawdę jesteśmy w Internecie anonimowi?

Materiały edukacyjne dla nauczycieli i wychowawców

Poniżej prezentujemy materiały edukacyjne dotyczące zagadnień poruszanych w wywiadach do samodzielnego wykorzystania. Opracowania przeznaczone są w głównej mierze dla nauczycieli, wychowawców i wszystkich osób biorących udział w edukacji młodzieży.